Almanya’ya nasıl gidilir?

EmircanEren.Net

Almanya’ya nasıl gidilir?

 • Almanya’ya nasıl gidilir?
 • Ausbildung referans mesleği
 • Mesleki denklik nedir, mesleki denklik nasıl alınır?
 • Tam denklik ve kısmi denklik nedir?
 • Minimum Almanca dil seviyesi?
 • Vize başvurusu nasıl yapılır?
 • Meslek lisesi mezunları Almanya’ya gidebilir mi?
 • Meslek lisesi mezunları denklik işlemleri.
 • Bilişim Teknolojileri için denklik.
 • Anerkennung ve Teilweise Gleichwertig

Hepinize selam.

Bu yazımızda yukarıda sıralanmış, aklınıza takılan soruları araştırmalarım, deneyimlerim ile cevaplamaya çalışacağım.

Almanya’ya nasıl gidilir? Bu soruya cevabımı Ausbildung referans mesleği ile mesleki denklik vasıtası ile yani bir çalışan olarak gitmeyi anlatacağım.

Öncelikle Ausbildung nedir? : Baz aldığımız mesleki ausbildung eğitimidir, ikili şekilde teorik-pratik olarak sürmektedir. Türkiye’de en benzer örnek meslek liseleridir, siz zaten bir “Ausbildung” yaptınız ve mezun olduğunuz için Almanya’da ki sistemi detaylı anlatmaktan şuanlık kaçınıyorum.

Peki Ausbildung yaptınız ama Türkiye’de, Almanya’da çalışabilmek için sizi tanıması gerek ve bunun zorunlu tek yolu ise “Mesleki Denklik”.

Mesleki Denklik Tam (Anerkennung) ve Kısmi (Teilweise Gleichwertig) olmak üzere 2 adettir, tam denklik alırsanız ne mutlu! Ama Kısmi alırsanız üzülmenize gerek yok çünkü yinede “eksik kalan eğitim” kısmını Almanya’da alakalı eksik kısmı Staj-Eğitim-İş gibi seçenekler ile gidererek kısa sürede Tam Denklik seviyesine ulaşabiliyorsunuz. Her iki durumda da denklik sahibisiniz, ancak kısmi olan biraz yoruyor 🙂 .

Denklik başvurusundan önce başvuruyu hangi kuruma yapacağınızı ve referans mesleğinizi (mesleğinizin Almanya’da ki adı) belirlemeniz gerekiyor. Bunu nasıl yapacağınıza gelirsek Federal Hükümetin yabancı mesleki niteliklerin denkliği için resmi sitesi size yardımcı olacaktır hem de Türkçe bir şekilde. Referans mesleğinizin resmi ismini bulmak için Otomatik Denklik Bulucu ya da A-Z Meslek Listesini kullanabilirsiniz.

Eğer burada bulamazsanız Alman Ticaret ve Sanayi Kurumunun denklik kurumu olan IHK FOSA‘ya bakmalısınız, Teknik mesleklerin bir çoğu (Bilişim, Elektrik, Turizm, Otel, Gastronomi, Lojistik, Banka, Tekstil, Biyoloji, Kimya vb..) denkliği IHK FOSA tarafından verilmekte. Mesleğinizi bulmak için IHK-Berufe listesine (Almanca) bakabilirsiniz.

Eğer yine de bulamıyorsanız Federal Hükümet’in alakalı kurumunun iletişim bölümüne yazabilir ya da mail atabilirsiniz, bazen yanlış bildirilen Referans mesleği ismi başvurusu sonunda görevli Federal Memur tarafından düzeltiliyor (deneyimle sabit 🙂 -)

Minimum Almanca seviyesi gerek vize başvurusu gerek iş başvurularında aday için en kritik etkenlerden birisi. Referans mesleğe göre bilinmesi gereken dil seviyesi değişiyor. Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Programı’a göre 3 adet dil seviyesi mevcut bunlar A1-A2 / B1-B2 / C1-C2. Bir çok referans meslekte B1 minimum tutuluyor, ayrıca vize başvurularında da alakalı seviyeyi bildiğinizi kanıtlayan evrağın sunulması şart. Peki B1 öğrendiniz ve bunu kanıtlamanız gerek, Federal Hükümet’in belirlemiş olduğu resmi sınav uygulayan kurumlar (Kaynak)

 • Goethe-Institut e.V. (Goethe-Enstitüsü),
 • Telc GmbH,
 • Österreichisches Sprachdiplom (ÖSD) (Avusturya Dil Diploması)
 • TestDaF-Institut e.V. (Hagen Açıköğretim Üniversitesi ve Bochum RuhrÜniversitesi Enstitüsü; “B2” GER ve üzeri seviyeler için dil sınavı)
 • ECL Sınav Merkezi (sınavlardan sorumlu kurum, sınav AFU GmbH kuruluşu tarafından gerçekleştirilmektedir)

Vize başvurusu nasıl yapılır artık Mesleki denkliğimiz, Almanca dil sertifikamız ve bir işveren daveti (iş bulamadıysanız ve aramak için gitmek istiyorsanız İş Arama/Arbeitsplatzsuche) başvurmalısınız) ile Alman Dış Temsilciliğine başvurmalısınız, vize başvurularında şartlar mesleki veya diplomatik şartlara göre değişkenlik gösterdiği için burada ki linkten vize başvurusu için şartları ve nasıl yapılacağını okuyunuz.

 • Meslek lisesi mezunları denklik alabilir mi : Evet, IHK FOSA’dan referans mesleğinizin ismi var ise alabilirsiniz.
 • Denklik ücreti ortalama ne kadar tutuyor : Genellike 100-600€ arası tutuyor, ben tüm masraflar dahil 600€ ödeme yapmıştım.
 • Aracı kurumlara gerek var mı : Bu size bağlı durum, mesleki denklik için kendiniz başvuru yapabilirsiniz, ancak yoğunsanız ve karmaşık evraklarınız varsa aracı kurumlar size daha faydalı olabilir, şahsen ben tüm işlemlerimi kendi başıma hallettim.
 • Denklik süreci ne kadar sürüyor : 1’aydan 6’aya kadar uzayabiliyor, ben Pandemi döneminde yaptığım için başvuru sırası beklemem dahil 8 ay kadar sürmüştü.
 • Benim mesleğim şu denklik alabilir miyim : Bilmiyorum, ben deneyim ve araştırmalarımı bu yazı vasıtası ile sizlere aktarıyorum. En net bilgiyi almak için Federal Hükümet’in internet sitelerine bakmalısınız.

NOT : Bu yazım deneyimlerim ve araştırmalarım sonucu ortaya çıkmış bir bilgilendirme yazısıdır, resmi bir yazı değildir. 03.01.2023 tarihinde resmi kaynaklardan alınan bilgi ve dökümanlar ile oluşturulmuştur. Zamanla burada ki bilgiler gerçekliğini yitirebilir. Lütfen en doğru bilgi için Federal Hükümet’in internet sitelerini ve Konsolosluklar’ı ziyaret edin. 

<a href=”https://www.freepik.com/free-photo/small-national-flags-germany-light-blurry-wall_16686114.htm#query=germany%20work&position=35&from_view=search&track=ais”>Featured Image by artbutenkov</a> on Freepik

 

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *